تاب آوری

تاب آوری جنگیدن است

بوسیله مهر ۱۵, ۱۳۹۷ 3 نظر

تاب آوری جنگیدن است

 

برای گفتن این حکایت ابتدا چند جمله اطلاعاتی را برای شما می نویسم.

دیجیکالا که نام آن برای شما آشناست چندیست که در قالب market place به کسب و کار ها اجازه می دهد تا محصول خود را در سایت دیجیکالا معرفی نمایند و بفروشند. در این میان هم همیشه هموطنانی پیدا می شوند تا از امکانات خوب ، بدترین نوع استفاه را داشته باشند که در بدنه متن زیر می توانید یک نمونه از آن را مطالعه کنید.

چند هفته پیش دیدم که عادل طالبی محصولی به نام “دژ” را معرفی کرد که در دیجیکالا قیمت آن ۸۰۰ هزار تومان اعلام شده بود و با ۹۲% تخفیف به فروش می رسید. این در حالی بود که قیمت واقعی محصول ۷۳ هزار تومان بود.

این شرایط یک حالت بحرانی برای استارت‌آپ کتابمکو بوجود آورده بود که باعث می‌شد مشتریان بالقوه این محصول به سمت تخفیف بالای دیجیکالا روانه شوند و سهم کتابمکو از پتانسیل فروش محصول کم شود. در واقع هر کسی که می توانست مشتری این محصول باشد با یک حرکت فریب کارانه در دیجیکالا محصول را خریداری می کرد و از تعداد مشتریان کلی این محصول کم می شد و کتابمکو باید با سختی بیشتر و صرف هزینه های تبلیغاتی بالاتر این محصول را بفروش می رساند.

نکته اینجاست که عادل طالبی و استارت‌آپ کتابمکو در این شرایطِ بحرانی باید تاب می‌آوردند تا بحران تمام شود ولی در گذرانِ این شرایط ، انفعالی عمل نکردند و برای سریعتر به نتیجه رسیدن ، جنگیدن را انتخاب کرد.

عادل طالبی در کانالش (کار و کسب) از شرایط بدی که دیجیکالا اشتباهاً و غیر عمدی باعث سوءاستفاده تعدادی سودجو شده بود نوشت و نوشته خود را در شبکه های اجتماعی آنقدر بازنشر داد تا دیجیکالا متوجه این مشکل شود و آن را برطرف کند. دیجیکالا نیز با گذاشتن جریمه ای سنگین برای خاطیان مشکل را به صورت ریشه ای حل کرد.

به همین سادگی دوران تاب‌آوری برای این بحران به سر رسید.

 از جنگیدن نترسید و از دیر به نتیجه رسیدن نیز دلسرد نشوید. 

زمانی که بحرانی برای شما رخ می دهد ، نباید منفعلانه منتظر فرج باشید. فرج خود شمائید و باید برای حصول آن همه توان خود را بکار بگیرید.

سامان فائق
۱۵ مهر ۱۳۹۷

سامان فائق

نویسنده سامان فائق

نوشته های بیشتر از سامان فائق

پیوستن به بحث و گفتگو 3 نظر

 • سید مسعود علوی پور گفت:

  سلام
  با این مطلب تا حدودی موافق و به همان مقدار مخالفم. واصح است که دیجی کالا به عنوان رهبر بازار دیجیتال یکه تازی می کند اما اگر عادل طالبی توانست در این مورد هماورد بطلبد ابزاری چون برند نام خویش را یدک می کشید. عادل در این سال ها توانسته به خوبی (و به شایستگی) نام خود را به عنوان برندی تاثیر گذار در بخش دیجیتال مارکتینگ جا بیندازد. عادل در این نبرد حداقل ابزار لازم را دار بود اما با اطمینان میتوان گفت اکثریت کسب و کارهای موجود در بازار فاقد این ویژگی هستند.
  عادل در یکی از استراتژی هایی که در کانال فاخر کسب و کار معرفی کرده استراتژی حمله به پیشرو را تبیین کرده. گرچه معتقدم دیجی کالا (با تمام کاستی هایی که دارد) در ایران مترادف است با تجارت الکترونیک و هر گونه ایجاد خدشه به این برند کل تجارت نوپای الکترونیک کشور را تحت فشار خواهد گذاشت و به همین دلیل عقیده دارم تقویت برند دیجی کالا در نهایت به نفع کل بازار الکترونیک خواهد بود.

 • علی گفت:

  با سلام
  به نظرم این نکته هم مهم است که نقد جناب آقای طالبی نقدی منصفانه، منطقی و هوشمندانه بود. مرتبط بودن فعالیت های کانال کسب و کار و دیگر شبکه ها اجتماعی آقای طالبی با فعالین کسب و کار های مجازی هم به بازنشر بیشتر و گسترده تر این موضوع کمک کرد.

 • میلاد گفت:

  وقتی مطالب آقای طالبی رو میخونم واقعا لذت میبرم. انگار حرف دل خودمه. امیدوارم همیشه سالم و سلامت باشند و کار و کسبشان پر رونق و سفره شان رنگین و املتشان برپا. شب خوش

نظرتان را بگویید