دسته‌بندی نشده

لینکدین ، اینستاگرام یا فیسبوک نیست

بوسیله آذر ۱۳, ۱۳۹۷ 17 نظر

شبکه‌های اجتماعی در سالهای اخیر رشد بسیار چشم‌گیری داشته‌اند. هر یک با هدف و ماموریتی آغاز به کار کرده‌اند.

 

اینستاگرام با قصد اشتراک‌گذاری تصاویر خود را معرفی کرد. توئیتر در آغاز برای اشتراک گذاری متن با تعداد محدود کاراکتر آغاز کرد و لینکین مبنای خود را بر پایه اشتراک گذاری دانسته ها و تجربه‌های تخصصی برای گروه متخصصین شغلی بنا کرد.

اما این روزها تقریباً هر گشت کوچکی که در لینکدین میزنم، اعتراضی با این عنوان میبینم:”اینجا اینستاگرام نیست” !

 

این اعتراض همان اندازه که میتواند درست باشد ، میتواند غلط هم باشد. در واقع ایراد از پست ها نیست. ایراد از دنبال کردن و قبول کانکشن‌ها بدون هیچ بررسی از درخواست کننده است تا تعداد کانکشن های خودمان را افزایش دهیم!!!

اینطور ما پروفایلی با چند هزار کانکشن خواهیم داشت که احتمالاً درصد زیادی از آنها هم‌رشته ما نیستند.

 

احتمالاً ما در کشکول کانکشن‌های خودمان فردی خواهیم داشت که شغلش تولید محتوای مرتبط با خوراک است پس پست‌های وی نامرتبط با تصاویر میزهای قشنگ با سفره آرایی زیبا نخواهد بود که برای ایشان مصداق یک پست تخصصی است.

شاید در پروفایلمان شخصی که عکاس است را داشته باشیم و ایشان عکسی از یک غروب زیبا داشته باشد که عین یک محتوای تخصصی است.

شاید مدیرعاملی داشته باشیم که با یک پست انگیزشی بخواهد غیر مستقیم پیامی را به همکارانش منتقل کند پس قصد این پست تخصصی است هرچند که تخصصی جلوه نمی کند . شاید هم این پست انگیزشی توسط یک مدرس حوزه موفقیت تولید شده باشد. می‌توانید انواع پست های لینکداین را از این منظر یک‌بار دیگر مورد بررسی قرار دهید تا این موضوع را تائید بفرمائید.

 

اما می توان از یک جنبه دیگر نیز به موضوع نگاه کرد. لینکدین یک تاریخچه بسیار خوب از عملکرد و نظرات افراد است. لذا در زمان آغاز همکاری با مطالعه پروفایل اشخاص می توانید نوع دید و اخلاق افراد را ببینید و برای آغاز همکاری با دید بازتری تصمیم بگیرید.

از طرفی هستند افرادی که کلاً از این منظر نمی‌نگرند و واقعاً پست‌های مسخره و بی‌ربط  به دنیای کسب و کار را در لینکدین خود ارسال می‌کنند.  پست هایی که جنبه غیر اخلاقی یا انواع محتوای سخیف را ارائه می نمایند.

 

پیشنهاد می دهم وقتی چنین پستی را می‌بینید و زیرش کامنت تذکر می‌نویسید ، مطمئن باشید که به دلیل الگوریتم لینکدین به بخش قابل توجهی از کانکشن‌های شما نیز همان پست نمایش داده می‌شود. پس شما مستقیماً به بیشتر دیده شدن آن کمک کردید.

همانا بدانید و آگاه باشید که لینکدین گزینه آنفالو دارد که تنها برای قشنگی نیست. می‌شود از آن استفاده کرد تا افراد با تولید محتوای غیر تخصصی آزارتان ندهند.

 

نیما شفیع زاده یک متنی در خصوص نقل قول از دیگران در توئیتر نوشته بود و نوشته بود که مدام از دیگران گفتن و نقل قول های دیگران را منتشر کردن ، بنای خوبی برای ساختن برند شخصی نیست. از خودتان و با استفاده از قوه تخیل و تخصص خودتان بنویسید.

فکر کنم با گوشه چشمی به این موضوع که از نظر من مهم است ، میتوان گفت که لطفاً شما نگران اعتبار افرادی که پست‌های غیر مرتبط در لینکدین تولید می‌کنند نباشید. نگاهشان نکنید و دنبالشان نکنید. خودشان راه را اشتباه می‌روند و زیان به خودشان خواهد خورد.

 

سامان فائق

 

نوشته های فوق نظر شخصی من بود ولی با دیدن کامنتی از حسن شفیعیان عزیز که بسیار همسو با نظراتم بود تمایل به نگارش آن پیدا کردم.

سامان فائق

نویسنده سامان فائق

نوشته های بیشتر از سامان فائق

پیوستن به بحث و گفتگو 17 نظر

 • حسن شفیعیان گفت:

  کاملا موافقم.

 • درود، البته روی لینکداین آنقدر که ما ایرانی ها حساسیت به خرج میدهیم هیچ کجا حساس نیستند ولی این موضوع یک موضوع جهانی شده است و اشاره شما بسیار به جا بود.

  • سامان فائق گفت:

   بله درست می فرمائید ، در بقیه کشور های که فیسبوک کاماکان استفاده دارد این موضوع لینکدین فیسبوک نیست تبدیل به یک ترند شده است. محبت دارید به من دکتر جان

  • کاوه گفت:

   آقاي مجاهدي عزیز قرار نیست دیگران متر و معیار ما باشند درست و نادرست را از مبانی منطقی ، تعریف ها و توافق هاي جمعي جامعه ي خودمان استنتاج مي کنيم با نهايت احترام براي شخصیت جنابعالي عرض مي کنم کامنت شما بسیار عوامانه است.

   • سامان فائق گفت:

    کاوه عزیزم متوجه موضوعی که فرمودید هستم ولی پیشنهاد می‌کنم به صفحه مدیر عامل لینکداین سری بزنید. در بین پست های ایشان به تعداد قابل توجهی پست های غیر علمی مشاهده می کنید.

 • علی شبر گفت:

  آفرین بر شما . مطلبی مفید و کاربردی را با بیانی رسا نوشته اید.

 • بابک گفت:

  گزینه آنفالو بهترین گزینه است

 • حامد گفت:

  كاملا با ديدگاه شما موافقم. يكي از راهكارهاي مناسب حين گسترش شبكه كانكشن ها، فيلتر كردن اونهاست. چرا كه پيش از كانكت شدن با افراد در لينكدين، اطلاع از محتواي پستهاي اونها معمولا امكانپذير نيست. پس لازمه كه بعد از اين مرحله براي حفظ حرفه اي ماندن شبكه لينكدين خودمون، در مورد حفظ و دنبال كردن يا نكردن كانكشن ها تصميم بگيريم.

 • من چندی پیش مقاله ای تخصصی در حوزه مدیریت چابک ایرانی را نوشتم برای یک کنفرانس نمایه شده در ISC
  اما متاسفانه عمق فاجعه انجاست که همه چیز پولکی شده و این خیلی اندوه باره که علم و دانش جایگاهش بیزینس شده

  • سامان فائق گفت:

   متاسفانه اینطور است که شما فرمودید. یک مثال ساده اینکه این مطلب واقعاً مطلبی علمی نیست که نوشتم و در بین پست های من یکی از بیشترین بازدید ها را داشته و نامه ای که به آقای سپیدنام نوشتم در صدر آمار بازدید است ولی نوشته هایی که در خصوص تغییر عادت مشتری نوشتم و مطلبی که در خصوص انواع تخفیف و رقابت های اشتباه تخفیفی نوشتم که مایه نسبتاً عملی دارند از کمترین بازدید ها می باشند. متاسفانه اعتراض می کنیم که مطالب علمی نوشته نمی شود ولی وقتی هم نوشته می شود متاسفانه طرفدار ندارد

 • کاوه گفت:

  سلام لینک نوشته ي شما در پاسخ انتقاد من از يک دوستی برایم ارسال شد دقیق خواندم تایید مي کنم که نکته ي درستي را بیان کردید.
  اما گلایه ی من از کساني است که در profile تخصصي متضاد با پست هاي منتشر شده دارند. از ابتدا تاييد کردن کانکشن ها را با دقت انجام دادم و انتظار دارم در صفحه ي خودم پست هاي اندک و البته تخصصی ببینم نه انبوهي از غیر مرتبط ها
  حق بدهيد به من و امثال من چرا که در دنیای تخصص محور امروز زمان بسیار ارزشمند است و ما همیشه با کمبود وقت دست و پنجه نرم مي کنيم بخصوص که در تهران شلوغ هر روز چند ساعت هم پرت زمان داریم و ناگزیر تحملش می کنیم.

  • سامان فائق گفت:

   شما کاملاً درست می فرمائید. من پیشنهاد می کنم که پستی که میبینید و از آن لذت نمی برید به جای اینکه با کامنت زیر آن باعث شوید که این پست توسط افراد بیشتر دیده شود می توانید در گوشه سمت راست پست از بخش سه نقطه گزینه آنفالو را انتخاب کنید. بدین ترتیب کانکشن شما از بین نمی رود ولی پست های ایشان را نمی بینید. این موضوع دقت کنید که فقط در ایران نیست و در تمام دنیا اعضای لینکدین مبتلا به این موضوع هستند متاسفانه

 • کاربر لینکدین گفت:

  آقای فائق باسلام، قبلاً در لینکدین زیر پست یکی از دوستان پیشنهاد داده بودید که فیلد ایمیل را در فرم نظردهی سایتشون اختیاری کنند و بنده هم شما رو لایک کردم. اما حالا داشتم درمورد این بحث تکراری نظر می‌دادم که دیدم خودتون فیلد ایمیل رو اجباری کردید. لطفاً در این خصوص کلاس درس ترتیب بدید بلکه تایم و کلیک‌خور سایتتون بره بالا… موفق باشید آقای سامان فائق

  • سامان فائق گفت:

   دوست عزیز سلام
   در سایت من هیچ چیزی برای مراجعین اجباری نیست . در این بخش هم نبوده . ممنون از شما که تذکر دادید . متاسفانه در بروزرسانی به حالت پیش فرض برگشته که سریعاً میگم همکارانم اصلاح کنند.

نظرتان را بگویید