در شبکه های اجتماعی مختلف با چه لحنی بنویسیم ؟

مقدمه

در یکی از گروه های تلگرامی به نام Content Marketers که به همت سجاد بهجتی عزیز و نیما شفیع زاده عزیز به بهترین نحو مدیریت می شود، موضوعی مطرح شد که در هر شبکه اجتماعی باید با چه لحنی نوشت و ارتباط با مخاطبان را شکل داد و مکالمات حول این سوال بالا گرفت.

قصد دارم در این مطلب، به صورت خلاصه تصویری از چگونگی نگارش و لحن نگارش در شبکه های اجتماعی را ترسیم کنم. مطالبی که نوشته شده، بر اساس تجربیات شخصی من است و ممکن است نظراتم درست یا غلط، موافق یا مخالف نظر شما باشد. قصدم تنها اشتراک گذاری شیوه ای است که از آن نتیجه مثبت گرفته ام.

آیا لحن نگارش مهم است ؟

تنها پاسخی که به این سوال می توانم بدهم این است: بله!

شیوه و لحن نگارش در شبکه های اجتماعی دقیقاً بستگی به شما و محصول یا خدماتی که ارائه می نمائید دارد. اینکه برای گسترش فعالیت خود کدام بازار هدف را نشانه گرفته اید. اینکه مخاطبی که انتخاب می کنید دارای چه ویژگی هایی است و پرسونایی که هدف خواهید گرفت چه شخصیست.

اگر در حال فروش یک سرویس هستید که مخاطبان شما در رده سنی ۱۶ الی ۱۸ سال هستند قطعاً لحنی که انتخاب باید روان، نسبتاً خودمانی و فارغ از کلمات سخت باشد تا کانال ارتباطی شما به سادگی و بدون مقاومت شکل بگیرد. یا اگر در حال فروش یک محصول یا خدمات به بانوانی هستید که رده سنی ۵۰ الی ۶۰ سال را دارند باید از لحنی نسبتاً رسمی، مودبانه و محترم استفاده کنید.

 به صورت خلاصه شیوه نگارش و لحن نگارش و سبک نگارش مستقیماً به مخاطب شما باز می گردد.

فرقی می کند که در کدام شبکه اجتماعی با چه لحنی بنویسیم؟

پاسخ من به این این سوال این است: قطعاً نه!

تصور کنید مخاطبی که انتخاب کردید یک مرد با رده سنی ۵۰ الی ۶۰ سال است که دارای تحصیلات دانشگاهی است و می خواهید به وی محصولی را بفروشید. به این مفروضات هم توجه کنید:

۱- این شخص در اینستاگرام حضور دارد.

۲- این شخص در LinkedIn فعال است.

۳- این شخص کانال های تلگرامی منجمله کانال شما را دنبال کرده است.

اگر در هر یک از رسانه های اجتماعی با وی با یک لحن صحبت کنید قطعاً سردرگمی بالایی در وی ایجاد کرده اید که نتیجه عدم جذب ۱۰۰ درصدی وی خواهد بود.

 لحن نگارش ربطی به نوع شبکه اجتماعی ندارد.

پس تفاوت شبکه های اجتماعی در چیست ؟

پاسخ من به این سوال این است: شبکه های اجتماعی در ماهیت با هم متفاوت هستند.

هر یک از شبکه های اجتماعی با هدفی و بر اساس موضوعی فعالیت دارند که باعث می شود ماهیت آنها با یکدیگر متفاوت باشد. به همین دلیل است که تمامی آنها در کنار هم رشد می کنند و اگر غیر از این صورت بود یک شبکه اجتماعی برای همه افراد کافی بود.

اینستاگرام شبکه تخصصی اشتراک گذاری عکس است و می توانید در آن از اشتراک گذاری ویدئوهای کوتاه نیز بهره ببرید. (البته جدیداً قابلیت نمایش فیلم های بلند نیز اضافه شده است) در حقیقت در اینستاگرام بهتر است محتوای تصویری تولید کنید.

شبکه اجتماعی LinkedIn شبکه متخصصین است و فعالیت های حرفه ای در آن باید به اشتراک گذاشته شود.

تلگرام یک پیام رسان است که این روز ها به نوعی همه از آن به عنوان شبکه اجتماعی یاد می کنند پس ماهیت تلگرام ارتباطات متنی و در برخی موارد تصویری می باشد. به دلیل اینکه کاربر در تلگرام دارای صفحه شخصی نیست که فعالیتش در معرض آگاهی بقیه دوستانش قرار بگیرد احتمالاً کمی بدون گارد تر کانال ها را دنبال می کند.

 آنچه مهم است ، ارسال پیام متناسب با ماهیت شبکه های اجتماعی است.

در واقع شخصی که مخاطب قرار داده اید در تمامی شبکه های اجتماعی دارای شخصیتی واحد است و اخلاقیات و منش وی در شبکه های اجتماعی مختلف فرقی نخواهد داشت و تنها پل ارتباطی شما با ایشان است که فرق می کند. پس باید لحنی متناسب با شخصیت مخاطب را برای نگارش در نظر بگیرید ولی پست هایی که در شبکه های اجتماعی ارسال می کنید را با ماهیت آن شبکه همسان کنید.

از شما خواهشمندم نظرات و تجربیات خود را در قالب کامنت در ذیل این پست ارسال کنید تا بتوانیم از آن بهره مند شویم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *