لذت گناه و ارتباطش با بازاریابی

مفهومی تح عنوان Guilty Pleasure را اگر به صورت تحت‌اللفظی در دیکشنری جستجو کنید، به معنی لذت گناه یا لذت گناه‌آلود خواهید رسید ولی مثل خیلی از عبارات انگلیسی، برگردان این عبارت به فارسی مفهوم آن را منتقل نمی‌کند.

در واقع Guilty Pleasure یعنی چیزی (موضوعی) که برای شما لذت فراوان ایجاد می‌کند ولی احترام زیادی را از این بابت از سمت جامعه دریافت نمی‌کنید.

یک مثال

گاهی اوقات ما نیاز به انرژی داریم. از این رو یک آهنگ شاد در قالب ۸/۶ را انتخاب می‌کنیم و دور از چشم دیگران صدایش را بلند می‌کنیم و احتمالاً تنی می‌جنبانیم و حال خوشی پیدا می‌کنیم. این در حالیست که اگر از ما لیستی از برترین‌های موسیقی را بپرسند شاید به انتخاب‌هایی فاخر مثل استاد شجریان و امثالهم اشاره کنیم و همین موزیک که حالمان را خوب کرده در لیست سخیف‌ترین موسیقی‌های تاریخ نام ببریم. می‌بینید، چیزی حالمان را خوب کرده که نمی‌توانیم به آن افتخار کنیم و اگر آن را بگوییم یا نام ببریم از سمت جامعه نکوهش یا قضاوت خواهیم شد و احترام زیادی دریافت نخواهیم کرد.

اما این موضوع چه ربطی به بازاریابی دارد؟

کافیست شما بفهمید که مخاطبینتان چه Guilty Pleasureای دارند. با تمرکز روی این تمایلات در مخاطب می‌توانید به راحتی عده‌ای را با خود همسو کنید. این همانجاست که پرسونای مشتری گاهی رنگ و بوی خود را از دست می‌دهد. یعنی نیازها و واقعیت‌هایی از مشتری که به شدت از طرف او حتی رد می‌شود و اجازه نمی‌دهد تا رازهای سلیقه‌ای او نمایان و آشکار شود.

البته که پرداخت به این موضوع و استفاده از این تکنیک، ظرایف زیادی دارد که یکی از آنها شخصیت برند شماست. باید مراقبت فراوانی از این موضوع شود تا با این شیوه از بازاریابی و تبلیغات به بدنه برند صدمه جدی وارد نشود. به همین دلیل معمولاً این شیوه در تبلیغات برای فروش محصولات به صورت کوتاه مدت یا پریودیک مورد استفاده قرار می‌گیرد.

این شیوه از تبلیغ اعتراض به دنبال دارد. چطور مدیریت کنیم؟

 از هجوم کامنت های اعتراضی نترسید. معمولاً افرادی که اعتراض سخت تری دارند همان افرادی هستند که در حال کتمان لذت پنهانی خود هستند و احتمالاً مشتری شما.

تمامی کامنت ها را با احترام جواب دهید و عصبانی نشوید.

حتماً یک روش ارتباطی خوب با مخاطبینتان در نظر بگیرید که برای اطرافیان این مخاطبین قابل شناسایی نباشد. اجازه دهید آنها پنهانی شما را دنبال کنند. مثلاً از آنها تقاضا کنید در خبرنامه ایمیلی شما ثبت‌نام کنند.

 

ممنونم از اینکه این مطلب را مطالعه فرمودید و اگر تجربه‌ای در این زمینه دارید با من در میان گذارید.

متشکرم

 

 

۲ دیدگاه

    1. برای مثال می‌تونید به خیلی از تبلیغاتی که به ظاهر کار اصولی نیست ولی در واقع همه آنها را می‌بینند توجه کنید. البته واقعاً منظورم از این، تبلیغاتی که از دایره ادب خارج می‌شوند نیست.
      ممنونم که مطالعه کردید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *