چرا بلک فرایدی؟

حراج‌های داغ و بلک فرایدی های وطنی، این روزها به بحث های داغ شبکه‌های اجتماعی تبدیل شده. برخی ناراحتند و برخی خوشحالند و برای برخی هم تفاوتی ایجاد نشده.

تصمیم گرفتم در این مطلب به صورت خلاصه این موضوع را بررسی کنم. برخی اطلاعات عمومی آمده در این مطلب از اطلاعات رسمی موجود در منابع مختلف اینترنتی تهیه شده و برخی از بخش های نوشته، نظرات شخصی من است.

تاریخچه بلک فرایدی

بلک فرایدی یا جمعه سیاه نام غیر رسمی چهارمین جمعه ماه نوامبر است. این جمعه یک روز پس از روز عید شکرگذاری می‌باشد. در این روز اکثر شرکت ها به کارمندان خود مرخصی می دهند تا برای خرید سال نو زمان کافی داشته باشند.

مجله مدیریت و نگهداری کارخانه ها، اولین بار این عبارت را استفاده کرده است. در این روز معمولاً کارگران کارخانجات به صورت دسته جمعی مرخصی می گرفتند تا به کارهای آخر سال خود برسند و در کنار خانواده باشند. ولی بلک فرایدی به این دلیل مشهور نشد.

چرا اسم بلک فرایدی همگانی شد؟

قانونی غیر رسمی بین تمامی حسابداران در آمریکا مرسوم بود که سود را با جوهر سیاه و زیان را با جوهر قرمز می نوشتند. به همین دلیل از طرف حسابداران به صاحبان کسب و کار ، پیشنهاد گردید تا با ارائه تخفیفات نسبت به افزایش فروش اقدام نمایند تا از این بابت دفتر‌های حساب در پایان سال با جوهر مشکی نوشته شود. از این رو بین حسابداران ، این جمعه به نام بلک فرایدی مشهور گردید. این تخفیف‌ها باعث شلوغی خیابان ها و ترافیک سنگین و بسته شدن مسیر‌های ارتباطی شد و باعث شد از سوی پلیس نیز به همین دلیل در سال ۱۹۶۱ جمعه سیاه نام بگیرد.

در بلک فرایدی چه می گذرد ؟

با گذشت زمان ، این رسم از طرف تحلیلگران اقتصادی مورد بررسی قرار گرفت و تکامل یافت. در واقع به دلیل فرهنگ مصرف گرایی که در دنیا رواج دارد، کارخانجات و کسب و کار ها به دنبال ارائه محصولات جدید هستند. محصولاتی که از لحاظ ظاهری کمی متفاوت تر و از لحاظ کارایی بعضاً دارای کاربردهای بیشتری هستند. به همین دلیل از یک طرف و به دلیل عدم فروش در برخی از محصولات از طرف دیگر، معمولاً در پایان سال انبارها دارای موجودی از کالاهایی است که برای سال جدید اصطلاحاً از مد افتاده خواهند بود و فروش آنها با ورود کالاهای جدید سخت تر خواهد شد ضمناً هزینه انبارداری و سرمایه خوابیده در این رسته نیز کم  نخواهد بود. لذا ارائه تخفیفهای هیجان انگیز باعث فروش آنها خواهد شد و درواقع سازمانها با سرمایه نقد شده و انبارهای خالی خود را برای فصل جدید آماده میگردند.

ما در بلک فرایدی به دلیل تخفیف های بالایی که می گیریم، معمولاً اعتراضی نخواهیم کرد و از خرید خود راضی خواهیم بود و شرکت ها هم از فروش محصولاتی که به هر دلیل فروش نرفته اند و در این روز بفروش می‌رسند راضی خواهند بود.

متاسفانه مثل هر رویداد دیگری در موضوع جذب مخاطب و مشتری به حراج، شرکت ها از روش‌های کثیف بهره می برند و معمولاً با دروغگویی های مصلحتی سعی دارند کیفیت کالاهای قابل فروش را بیشتر از واقعیت نمایش دهند پس احتمال اینکه محصولات با ارزشی را خریداری کنیم کم است.

بلک فرایدی در ایران

موضوع ایران نیست. این رسم یعنی بلک فرایدی در آمریکا متولد شد ولی تقریباً به تمامی کشورهای اروپایی و آسیا مهاجرت کرد. موضوع تاثیر پذیری در فرهنگ موضوع تازه‌ای نیست. در واقع به دو دلیل معمولاً فرهنگ‌ها از همدیگر تاثیر پذیری دارند:

اول اینکه با وجود اینترنت و شبکه‌اجتماعی، آشنایی با فرهنگ های مختلف در جهان بسیار ساده تر از قبل شده لذا سرعت تاثیر پذیری به همین دلیل افزایش پیدا کرده است. از طرف دیگر برخی فرهنگ‌ها باعث می شوند که کسب و کارها سودآوری بیشتری داشته باشند.

به موضوع کریسمس در کشورمان دقت کنید: تعدادی وارد کننده برای اینکه سبد کالاهای وارداتی خود را تکمیل نمایند اقدام به واردات ادوات این جشن می‌کنند و تعداد بیشماری مغازه و… از فروش این محصولات معمولاً سود می برند.

بلک فرایدی هم از طریق تبلیغات فراوان بیشتر توسط کسب و کار های اینترنتی وارد ایران شد و امروزه شاهد آن هستیم که این رسم در بین ایرانیان همه گیر شده است. در آماری خواندم که ۴۴% از ایرانیان نام بلک فرایدی و توضیحات مختصری از آن که به تخفیف های شگفت انگیز مربوط می شود را می شناسند.

چرا کسب و کار های ایرانی بلک فرایدی را راه اندازی کردند؟

این رسم پایان سال کشور های اروپایی و آمریکاست. تنها دلیلی که باعث می شود تا کسب و کار های ایرانی این روز را مثل دیگر کشور ها جشن بگیرند و تخفیفات آنچنانی ارائه دهند فقط یک چیز است: افزایش فروش.

به لحاظ ذهنی خرید آخر سال در ایران، یعنی خرید عید نوروز در ضمیر ناخودآگاد تمام ایرانیان جایگاه خودش را دارد. لذا با تبلیغات کم و هدفمند، کسب و کار های فروش خودشان را دارند که اتفاقاً هم سودآور است. موضوع پرداختن به بلک فرایدی، موضوع تکرار این سودآوری شیرین در میانه سال است. در واقع کسب و کارها با اجرای مراسم تخفیف دهی در جمعه سیاه خاطره شیرین خرید پایان سال برای خودشان را دوباره تکرار می کنند و بدین ترتیب دو مرتبه عید نوروز را یا بهتر بگویم دومرتبه سودآوری خرید عید نوروز را تکرار می کنند.

آیا شرکت ها باید به خاطر فرهنگ از سودشان بگذرند؟

بقا، شاید مهترین مقوله ای است که شرکت ها تمایل دارند به آن برسند. کیفیت بقا و پیشرفت هم مقوله لاینفک آن است. برای تمام اینها هم پول نیاز است. به همین سادگی!!!

بلوغ در کشور های جهان سوم و در حال توسعه معمولاً دیده نمی شود. نه در دولت و حکومت نه در اجزای کوچکتر جامعه مثل شرکت ها و خانواده ها. از طرف دیگر حمایت های دولتی در کشوری مثل ایران از کسب و کار های خصوصی در حد ناچیز است و این موضوع باعث می شود شرکت ها گلیم خود را بخواهند که از آب بیرون بکشند.

خوب است که شرکت ها به خاطر فرهنگ کمی خودداری از تاثیر پذیری از فرهنگ غرب داشته باشند ولی این موضوع فقط در کلام است. اگر واقع بین باشیم در واقع شرکتی که رو به زوال باشد یا افقی نامفهوم را جلو خود ببیند، به این موضوع اصلاً اهمیت نخواهد داد.

نتیجه گیری

نظر شخصی من این است که در دنیای امروز که اینترنت باعث اتصال همه جهان به هم شده، ناچاریم که بپذیریم سنت ها از حالت محلی خارج خواهند شد و به رسوم جهانی تبدیل خواهند گردید که این موضوع به قدرت تبلیغات کشور های دارای آن سنن و فرهنگ بستگی دارد.

پس بهتر است اولاً به همان اندازه که به فرهنگ های دیگر می پردازیم، سنن ایرانی را نیز در نظر بگیریم ثانیاً در اجرای سنت های کشور های دیگر، دقت کنیم و با کیفیت اجرایشان کنیم.

در جمعه سیاه ایرانی که توسط بامیلو و دیگر کسب و کار ها اجرا شد شاهد افزایش قیمت ها و در پی آن تخفیف بودیم، شاهد بودیم که زیر ساخت ها یاری نمی کرد و سایت پایین می آمد، شاهد بودیم که خریدی انجام می شد و بعداً اطلاع داده می شد که کالا تمام شده، شاهد آن بودیم که جنس های فیک به جای جنس های تبلیغ شده فروخته شد که این بد است. صداقت در عملکرد هر برند، چهره آن برند و اعتماد کاربران به آن را می سازد. بهتر است دقت کنیم که درست اجرا کنیم تا اینکه فقط اجرا کنیم.

از شما دعوت می‌کنم نظرات خود را با من در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *