چرا تبلیغات پپسی در همایش حمایت از تولید ملی را مسخره میکنیم؟

این روز ها این تصویر در شبکه های اجتماعی به شدت در حال دست به دست چرخیدن است و عناوینی را مشاهده میکنیم که یا حکایت از تمسخر عدم تطابق تبلیغات پپسی با موضوع همایش دارد یا نوعی دیگری از تمسخر را در خود گنجانده.

در ابتدا می خواهم چند خطی اطلاعات را تقدیم شما کنم:

۱- کوکاکولا در مشهد مقدس کارخانه تولیدی دارد و کارخانه پپسی در شیراز.

۲- هر یک از این کارخانجات بدون احتساب نیروهای پخش و مشاغل غیر مستقیم بالغ بر ۲۵۰۰ نفر کارگر ایرانی دارند.

۳- هر دوی این کارخانجات به دلیل اصلیت برند که آمریکایی است در ایران حق تبلیغ در ابعاد بزرگ یا به صورت محیطی را ندارند مگر در شهرهایی که کارخانجات آنها بنا شده است. به زبان ساده تر این دو برند فقط می توانند در شهری که کارخانه شان بنا شده و در شهری که کارخانه رقیب بنا شده یعنی شیراز و مشهد تبلیغ کنند.

۴- این کارخانجات هر دو تحت لایسنس فعالیت می کنند که این مهم باعث افزایش کیفیت تولیدات داخلی و همچنین انتقال دانش فنی می شوند.

کافیست با توجه به موارد فوق به این باور برسیم که این دو کارخانه اتفاقاً تولید داخلی دارند و با توجه به تعداد کارکنانشان باید از آنها به عنوان تولید کننده ملی حمایت کرد و دست سرمایه گذارانش را بوسید که اولاً با ریسک بالا سرمایه گذاری کرده اند، دوماً در حال رساندن رزق و روزی به تعداد بیشماری کارگر و عوامل مختلف تولید و فروش و پخش هستند سوماً با توجه به اینکه تولیدات آنها در ایران است لذا برای واردات حجم بالای مصرفی این تولیدات ارز از مملکت خارج نمی شود یا در حداقل اندازه مورد نیاز برای واردات مواد اولیه و اسانس ارز خارج می شود و ارزش افزوده تولیدی آن در کشور باقی می ماند و وقتی به باور این محاسن رسیدیم از پراکنده کردن این تصاویر و به خطر انداختن تعداد قابل توجه کارگر ایرانی خودداری کنیم.

همه ما از محصولات این دو کارخانه حداقل هفته ای یک مرتبه استفاده میکنیم و کاش حداقل به خودمان رحم کنیم.

سامان فائق

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *