یک دورهمی و هزاران حرف و حدیث

روز پنجشنبه مورخ ۲۹ فروردین ، در دورهمی “در مسیر بازاریابی” شرکت کردم و پس از آن ، مطالب فراوانی شامل تمجید و نکوهش به این دورهمی دیدم و علاقه‌مند شدم این مطلب در مورد تجربه شخصی خودم از دورهمی‌هایی که برگزار می‌گردد را منتشر کنم.

مدت‌هاست که در شبکه های اجتماعی ، تعدادی از افرادی که در دایره ارتباطات مجازی‌ام هستند اقدام به برگزاری دورهمی می‌کنند:

  • دورهمی در مسیر بازاریابی یا همان DM Way به همت آقای عادل طالبی
  • دورهمی تخصصی دیجیتال مارکترها موسوم به DM1 به همت آقای هادی مرادی
  • دورهمی DMM برای دیجیتال مارکترها به همت آقای میلاد صفایی

ما همگی در حال رشد هستیم و به همین دلیل مدام در حال بازاریابی. سازمان‌هایمان به دنبال مشتریان و مخاطبان جدید هستند. همگی دنبال این هستیم که برای خدمات خودمان و برای سازمانمان سرنخ‌هایی ایجاد کنید تا در زمان مناسب آنها را به مشتری بالفعل تبدیل کنیم. گاهی هم دنبال گسترده کردن ارتباطاتمان هستیم تا از آن طریق بتوانیم توسعه سازمان خودمان را رقم بزنیم. در برخی موارد هم ، دنبال ایجاد اعتبار برای خودمان یا سازمان‌مان نزد مشتریان فعلی که داریم هستیم یا گاهی هم مقاصد ایجاد لابی را دنبال می‌کنیم. تمامی این موارد ، اهدافی هستند که ما را بر آن می‌دارند به دنبال ابزار باشیم تا آنها را محقق کنیم.

تقریباً اکثر بازاریابان اتحاد نظر دارند که یکی از روش‌های خوب بازاریابی در حوزه B2B ، بازاریابی از طریق برگزاری رویداد است. از طرفی جامعه بازاریابان ، معمولاً پروسه بازاریابی را برای دیگران نگارش می‌کنند و به دیگران مشاوره می‌دهند ولی با وجود رقابت‌ بالا در این بازار (مشاوره و اجرای بازاریابی) ، حداقل کاری که می‌توانند انجام دهند این است که برای خودشان نیز بازاریابی کنند و برگزاری این رویدادها یکی از روش‌های مرسوم بین اکثر آنهاست تا به اهداف توسعه‌ای خود برسند که در نفس نه تنها بد نیست بلکه بسیار هم قابل ستایش است.

برگردیم به دورهمی “در مسیر بازاریابی”.

احتمالاً عادل طالبی را می‌شناسید و مطالبی از وی را در شبکه‌های اجتماعیش مطالعه کرده‌اید. به عقیده من ، عادل طالبی یکی از افراد باسواد در حوزه بازاریابی دیجیتال است. این اصلاً بدان معنا نیست که از عادل باسوادتر نداریم یا عادل از همه با سوادتر است. عادل طالبی ، بی منت آنچه که میداند را در کانالش منتشر می‌کند و تعداد فراوانی از بازاریابان  را آموزش داده. همان‌هایی که امروز در پست‌های اجرایی و مدیریتی خوبی در شرکت‌های خوبی مشغول به فعالیت هستند.

عادل به دلیلی که نمی‌دانم ولی احتمالاً این دلیل یکی از اهدافی که عرض کردم را دنبال می‌کند ، تصمیم گرفته رویدادی داشته باشد به نام در مسیر بازاریابی و شعارش را گذاشته با هم و از هم یاد می‌گیریم.

من در هفت شماره قبلی دورهمی نبودم ولی در مراسم هشتم در مسیر حضور داشتم. قطعاً این رویداد علاوه بر موارد آموزشی خوبی که داشت ، رویداد کاملی نبود و نقصان‌هایی داشت. من آنچه را در قالب نقد و اعتراض به نظرم می‌رسید به صورت مکتوب نوشتم و به صورت خصوصی برای عادل طالبی عزیز ارسال کردم. رویکرد فوق العاده حرفه‌ای عادل ، این بود : عالی نقد کردی ، تا نقد نباشد رشد اتفاق نمی‌افتد ، ممنون که با دقت ما را نقد کردی و این به رشد ما کمک می‌کند.

اما اعتراضات عمومی به این رویداد در شبکه‌های اجتماعی از کجا می‌آید ؟

عادل طالبی دارای یک کاریزمای عجیبی است. وقتی با او صحبت می‌کنی بدون گستاخی رک است و تند صحبت می‌کند و بدون تعارف نقد می‌کند و اطلاعاتش فراوان است. اسلحه را به روی خودش به راحتی می‌گیرد و نقد را از خودش آغاز می‌کند. وقتی به او می‌گویی استاد یا از ته دل یا ظاهری می‌گوید استاد نیستم و فقط طالبی هستم و از طرفی بی دریغ می‌آموزاند ، بیشتر اوقات درست و گاهی هم غلط ، درست مثل همه ما که تجمعی از خوبی و بدی هستیم. تمامی این موارد باعث شده محبت عادل در دل مخاطبانش بنشیند و همه مخاطبانش دوست داشته باشند با این مرد ، عکس بگیرند ، خودشان را به او نزدیک کنند ، در مراسمش شرکت کنند ، برایش تبلیغ کنند و حضور در دورهمی‌اش را مزیتی بدانند و آن را در شبکه‌های اجتماعیشان جار بزنند.

در این میان ، خوب یا بد ، ۳۵۰ نفر شرکت کننده که در شبکه‌های اجتماعی هم حضور دارند ، تصاویر خود را منتشر می‌کنند و پوشش این رویداد در پست‌ها و استوری‌ها از حد نرمال می‌گذرد و کمی خسته کننده می‌شود ، ولی این همان کاریست که همه ما انجام می‌دهیم فارغ از اینکه در چه دورهمی شرکت کرده باشیم. بعد از هر دورهمی (تاکید می‌کنم هر دورهمی) ، این جامعه بازاریابان عزیز دیجیتال که اتفاقاً زیاد هم نیستند و اتفاقاً همگی به نوعی بقیه را در شبکه‌های مجازی دنبال کرده اند همین کار را انجام می‌دهند. اگر از من می‌پرسید که خوب است یا بد ؟ میپرسم که آیا شما مختار هستید که کسی را دنبال کنید یا خیر ؟ در واقع این موضوع اجتناب ناپذیر است. ذات شبکه‌های اجتماعی برای اشتراک‌گذاری است و این جامعه شرکت کننده در دورهمی ها برای اعتبار یا پرسونال برندینگ ، حضور خود را به اشتراک می‌گذارند.

این حجم بالا اشتراک گذاری بلعث سرریز شدن حوصله بقیه میشود و امیدوارم که اعتراضات از سر نامهربانی نباشد و قصدش تخریب نباشد. امیدوارم که سوال مطرح شود و امیدوارم که سوال‌ها پاسخ داده شوند. کافیست بدانیم که تمام درآمد این دورهمی (در مسیر بازاریابی به همت عادل طالبی)  مدام در حال پرداخت به نیازمندان است تا با آن یا با هر شخص دیگری که از این دست خوبی ها دارد ، تخریبی عمل نکنیم و مهربان باشیم.

از تمامی دوستانی که در این دورهمی شرکت کرده اند درخواست میکنم مطالب مثبت و منفی که تجربه کرده اند را در زیر این پست بنویسند و از دوستانی که شرکت نکرده اند و به این حجم از پست‌های شبکه‌های اجتماعی اعتراض دارند نیز ، درخواست دارم تا نقطه نظر خود را با من در میان بگذارند.

و من الله التوفیق

سامان فائق

اول اردیبهشت نود و هشت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *