یک نمونه از داستان‌سُرایی

داستان سرایی

بی‌شک، داستان‌سُرایی یکی از تکنیک‌های به شدت موثر در تبلیغات است. این تکنیک در خلق تبلیغاتی عمیق و به یادماندنی، توسط برترین شرکت‌ها استفاده می‌شود.

در کانال استودیو ۵، سه پست در خصوص داستان‌های نایک (برند پوشاک ورزشی) و اوبر(تاکسی اینترنتی) گذاشتم و در ادامه در خصوص داستان‌سُرایی برای تبلیغ یک رستوران دو گزینه‌ را به رای شما گذاشتم.

اینجا کلیک کنید و این سه پست و توضیحاتش را مطالعه کنید (با فیلتر شکن کلیک کنید)

نتیجه این نظر سنجی این بود:

نظر سنجی داستان سرایی

امّا داستان‌سُرایی دقیقاً چیست؟

داستان‌سُرایی که برخی آن را داستان‌پردازی هم می‌نامند، فرایند استفاده از واقعیت و روایت برای برقراری ارتباط با مخاطبان است.

در این فرایند ما سعی می‌کنیم، داستان‌هایی واقعی یا غیر واقعی را به مخاطبمان بگوییم تا او از طریق درک این داستان بتواند با ما، برند ما، محصولات ما یا خدماتمان همراه شود.

هر چه برای داستانی که می‌گوییم، قصه‌گوی بهتری باشیم، قصه‌ی ما علاوه بر اینکه ارتباط عمیق با مخاطب پیدا می‌کند، برای مدت طولانی‌تری در ذهن یا حتی در ضمیر ناخودآگاه مخاطب باقی خواهد ماند.

برگردیم به سوالی که در کانال پرسیدم. این تصاویر را ببینید و مجدد با خود بگوئید کدام تصویر زیر از تکنیک داستان‌سُرایی برای تبلیغ یک رستوران استفاده کرده؟

تصویر اول

 

تصویر دوم

پاسخ سوال این است: هر دو تصویر، از این تکنیک استفاده کرده‌اند. هر دو داستانی را برای شما روایت می‌کنند. اما یک تفاوت عمده در هر دو تصویر وجود دارد.

 

در تصویر غذا(تصویر اول)، داستانگوی مطلق، رستوران و سرآشپز است. داستانِ یک غذای خوشمزه که شما در شکل دادن داستان نقشی ندارید را برایتان گفته. هدف داستان در نهایت نمایش خوشمزگی است و این شمائید که در این داستان باید به دشواری طعم را تجسم کنید که کار ساده‌ای نیست.

اما در تصویر دوم می‌بینیم که دو نفر با هم در حال خنده و لذت بردن هستند. اینجا شما سرخط داستان را به مخاطب داده‌اید. او می‌تواند خود را با بهترین دوست یا دوستان تصور کند، حرف‌های خودمانی با آنها را در ذهن بپروراند و در نهایت روزی خوش را تجربه کند. دقت کنید، پارامتر غذا(قهوه) به عنوان یک ابزار ساده در کنار خلق حال خوش قرار گرفته و خوشحالی مشتریان نشان می‌دهد از کیفیت غذا ناراضی نیستند، چون عصبانی اصلاٌ به نظر نمی‌رسند.

تفاوت این دو داستان‌سرایی را دیدید. حال شما نظرتان را با من در میان بگذارید تا با هم بیاموزیم. منتظر نظرات شما هستم

 

۸ دیدگاه

  1. در مورد داستان سرایی در مواردی به جز عکس و فیلم،استفاده از این تکنیک در تولید محتوای متنی تا چه حد امکان پذیره؟ آیا این روش کاربردی در محتوای متنی داره؟ یا مثلا فقط در بخش درباره ما میشه استفاده کرد؟

    1. سلام و ممنونم از سوالی که پرسیدید. بله اتفاقاً این موضوع در تبلیغات ابتدا از متن آغاز شد بر خلاف سینما. کپی‌رایت‌های خوب و کوتاهی را می‌بینید که از این تکنیک استفاده می‌کنند. یکی از تکنیک‌ها در این زمینه پرسیدن سوال است تا باعث ایجاد خط فکری داستانی شود در مخاطب.
      مثلاً فروشنده تورهای مسافرتی اگر در تبلیغ بپرسد این تابستان کجا خواهی رفت؟ می‌تواند مخاطب را با داستان های فراوانی روبرو کند و چون سر خط از یک کسب و کار آغاز شده امکان رجعت مخاطب به اون را افزایش می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *