جنگ مالکیت محتوا یا کارزار برندینگ ؟

امروز شاهد این بودیم که در فیلیمو وقتی اولین قسمت سریال “هیولا” ساخته آقای مهران مدیری را Play کردیم ، نوشته بود : نماوا تقدیم می‌کند !!!

این موضوع و نجواهایی که در این خصوص در شبکه‌های اجتماعی تخصصی مثل لینکدین شکل گرفت من را بر آن داشت تا این مطلب را بنویسم.

بر می‌گردم به حدود سال ۹۵ و ۹۶ که مالکان پلتفرم های وی او دی در قالب انجمن با هم متحد شدند و سعی کردند در کنار هم و به صورت اشتراکی محتوا را تهیه کنند و رقابت را بدون جنگِ بر سر محتوا پشت سر گذارند. طبیعی است که سرعت رشد برخی بیشتر و برخی کمتر بود و در نهایت بازیگران اصلی این صنعت جایگاه خود را یافتند. از طرفی بازیگران ثروتمندی هم وارد این صنعت شدند و دیگر زمان بر هم زدن قواعد بازی توسط پیشروهای بازار در این رشته بود.

در این میان ، فیلیمو که آپارات را در کوله پشتی خود داشت توانست نقش بازیگر اصلی این صنعت را ایفا نماید و نماوا هم که پشتش به کاربران شاتل گرم بود توانست با هزینه بازاریابی کمتر ، کاربرانی را به خود جذب نماید و بازیگر رتبه دوم این بازار باشد.

نیازی به توضیح نیست که محتوا ، یکی از اصلی ترین ارکان پلتفرم‌های نمایش ویدئو است و همان اندازه که قدرت بازاریابی و جذب کاربر مهم و حیاتیست ، مالکیت محتوا نیز ، می‌تواند تعیین کننده باشد. در واقع این دو ( جذب کاربر و مالکیت محتوا) دو پایه نردبان پیشرفت در این صنعت می‌باشند که هر یک بدون آن یکی اجازه بالا رفتن (رشد) به این پلتفرم‌ها را نخواهد داد. با این نگرش ، هر دو پیشروی بازار ، بر سر خرید محتواهای اختصاصی ، قانون انجمن را بر هم زدند و با تغییر قانون و میز بازی ، هر یک برای خود محتواهایی را اختصاصی خریدند تا به واسطه محتواهای اختصاصی ، کاربرانی وفادار را برای خود داشته باشند.

برسیم به اصل موضوع یعنی سریال هیولا.

هیولاً محتوایی است که چندین پارامتر جذب مخاطب را دارد. مهران مدیری سلطان تولید سریال‌های کمدی است و مخاطبین سینه چاک خود را دارد و ضمناً شبکه‌های اجتماعی ، شاهد وایرال شدن تکه ویدئوهای این سریال خواهند بود که جذبه ایجاد خواهد کرد. حال داستان را اینطور ببینید :

سکانس اول : بیلبُردهای شهر پر می‌شود از تبلیغ هیولا و جمله : ” اختصاصی از نماوا ببینید”

سکانس دوم : بیلبُردها برای یک شب جمع آوری می‌شوند و بیلبُردهای جدید تدارک دیده می‌شود.

سکانس سوم : فیلیمو و نماوا با هم هیولا را تبلیغ می‌کنند.

سکانس چهارم : فیلیمو وقتی هیولا را نمایش می‌دهد ، نماوا سریال را به شما تقدیم می‌کند!!!

من با موضوع معاملاتی که سر خرید و فروش این محتوا اتفاق افتاده کاری ندارم چون اطلاع دقیق ندارم ولی آقای محمد امین یوسفی سوال پرسیده بودند که باید منتظر چه بازخوردهایی از منظر کسب و کار و تجربه کاربری باشیم مواردی که به ذهنم رسید را تیتروار می‌نویسم:

۱-     نمایش عبارت “نماوا تقدیم می‌کند” در فیلیمو ، تاثیری در برندینگ نماوا ندارد. در واقع کیفیت و سرعت نمایش ویدئو ، تجربه کاربری در سایت نماوا و خدمات و شیوه بودنش با کاربران نماوا ، تجربیاتی را برای کاربرانش رقم می‌زند و مجموعه این تجارب تصویری در ذهن مخاطب ایجاد می‌کند که به آن برند می‌گویند. لذا یک جمله ساده تنها مخاطب را چند ثانیه به یاد نماوا خواهند انداخت.

۲-    عموم کاربران ، مردم عادی هستند که از این سرویس استفاده می‌کنند و تحلیل گر کسب و کار نیستند. لذا برای ایشان خیلی مهم نیست که با وسواس این چنین اتفاقاتی را دنبال کنند. از این موضوع که بگذریم کلاً با دو دسته از کاربران روبرو خواهیم بود : آنها که نماوا را می‌شناسند و آنها که نمی‌شناسند.

a.   آنها که نماوا را نمی‌شناسند ، با جمله “نماوا تقدیم می‌کند” متوجه چیز خاصی نخواهند شد. در واقع نماوا می‌شود یکی از هزاران برندی که همواره بدون هدف تبلیغ می‌کنند. شاید برای این دسته جمله ” نماوا ، برترین نمایش دهنده آنلاین فیلم و سریال” می‌توانست کمی موثرتر باشد. البته به دلیل اینکه هیچ کال تو اکشنِ خاصی در فیلیمو به نفع نماوا فعال نخواهد شد ، طبیعتاً نرخ اقدام برای مراجعه به نماوا بسیار کمتر از حالت استاندارد خواهد بود.

b.   کسانی که نماوا را می‌شناسند خود دو دسته هستند. افرادی که قبلاً تجربه نماوا را دارند و از آن راضی نبودند که این عده با این جمله مجاب به بازگشت نخواهند شد ، و افرادی که نماوا را می‌شناسند ولی هنوز به آن نپیوسته‌اند ، برای این دسته نیز اتفاق خاصی نخواهد افتاد چراکه هیچ رابطه تعاملی ارائه نخواهد شد و در واقع هدف کاربر دیدن سریال هیولا بوده که فیلیمو آن را بر طرف کرده پس هیچ مزیت رقابتی برای جلب نظر کاربر اتفاق نیوفتاده.

c.    عده سومی هم هستند که در هر دو دارای حساب کاربری و اشتراک هستند که نیازی به این تبلیغ ندارند.

این محتوا می‌توانست به شکل چشم‌گیری رقابت نماوا با فیلیمو را دشوار سازد و بازی را به صورت کلی به نفع نماوا تغییر دهد که متاسفانه از آن استفاده نگردید.

از شما خواهشمندم که نظرات خود را با من در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *