شیرین عسل و محصول جدیدش مووو

چند وقتیست که شیرین عسل که یکی از برند‌های پیشرو در صنعت شکلات در ایران است ، تبلیغاتی را برای محصول جدیدش آغاز کرده.

این تبلیغات مربوط به یک محصول لبنیاتی (شیر) با نام گذاری (مووو) است که بحث‌های فراوانی پیرامون آن بین متخصصین بازاریابی و تبلیغات گرم شده و تحلیل‌های متفاوتی از آن را شاهد هستیم.
در این مطلب که تنها نظر شخصی من است و ممکن است از نظر خیلی از دوستان درست نباشد به نگارش مطالبی در همین زمینه و در مورد بحث‌های شکل گرفته می‌پردازم.

نام گذاری مووو

اجازه بفرمائید ابتدا نامگذاری را تعریف کنیم : نام گذاری در واقع ربط دادن یک نام به یک شخص یا شیء می‌باشد. اما در ساختار تجاری ، نام‌گذاری به انتخاب یک نام برای معرفی بهتر یک محصول گفته می‌شود که می‌تواند بخش یا کلی از مشخصه‌های محصول را به یاد مخاطب آورد یا خاطره استفاده از آن و ارزش افزوده‌های محصول را برایش تداعی کند.
از دشواری‌هایی که این روزها در انتخاب اسم با آن روبرو هستیم ، انتخاب اکثر نام‌های خوب است که توسط شرکت‌های دیگر قبلاً گرفته شده. از طرفی به دلیل اهمیت فراوانِ حضور در شبکه‌های اجتماعی ، انتخاب نامی که در تمامی شبکه‌ها آزاد باشد تقریباً کاری دشوار خواهد بود.
از این رو شرکت ها معمولاً برای نام گذاری سعی در استفاده از خلاقیت دارند و از تکنیک‌هایی مثل استفاده از نام‌های ترکیبی خلاصه شده (مانی+تیکت=مانیکت یا … ) یا نام‌های ترکیبی ساده (مثل نظر+بازار=نظربازار یا از+کی=ازکی یا کتابم+کو=کتابمکو و … ) یا استفاده از نام‌های دارای آوای ساده ولی بی‌معنی (مثل لکسیم ، زینگی ، کیاتون ، جنگا ، اسنپ یا …) یا نام‌گذاری با استفاده از حروف اول کلمات زنجیره‌ای ( “ت”جارت “ا”لکترونیک “پ”ارسیان = تاپ) یا مدل‌هایی دیگر از نام گذاری می‌پردازند.
در این بین شیرین عسل برای محصول جدید خود یعنی شیر نام “مووو” را انتخاب کرده. این نام در هیچ یک از مدل‌هایی که در بالا قید شد نمی‌گنجد و درواقع آوای یک گاو است زمانی که از خود صدایی در می‌آورد.

چالش‌های انتخاب نام (مووو) برای محصول

در شبکه‌های اجتماعی با توجه به این انتخاب اسم نگرانی‌هایی ابراز گردید که به صورت موردی به آنها می‌پردازم:

  • مشتری در فروشگاه هیچگاه نمی‌گوید : (مووو شیر می‌خوام) و به همین دلیل این برند شکست خواهد خورد.
  • مشتری خجالت می‌کشد که بگوید (مووو) و این نام را توهین به خودش می‌داند.

عمده اعتراضات و نگرانی ها در قالب این دو جمله مطرح شده بود و من اعتراض با موضوع دیگری ندیدم. اما به عقیده من درست گفته شده ، احتمال اینکه مشتری بگویید مووو شیر میخواهم خیلی کم است ولی احتمالاً خواهد گفت که (یک شیر مووو) میخواهم. در واقع مشتری همیشه برای خودش راه حل و راهکارهای خلاقانه‌ای پیدا خواهد کرد تا در این میان شأن خود را حفظ کند. کافیست که دلش بخواهد که محصول را بخرد. لطفاً به یاد داشته باشیم که پنیر (کیبی) که سابقاً محصول وارداتی بود ، نه تنها نام قشنگی نداشت بلکه نام رکیکی هم محسوب می‌شد که مشتری از به زبان بردنش از خجالت آب می‌شد ولی همین پنیر بقدری پر فروش بود که مجموعه روزانه (سحر) طی توافقی با تغییر نام آن را در ایران تولید کرد و هنوز خاطرات خنده‌دار از خریدهای قبلی این محصول در بین مشتریان از بین نرفته.

در این میان به قول دوست عزیزم آقای نقاش‌زاده ، عمده مشتری‌ها در زمان خرید ، خود محصولات را انتخاب می‌کنند. این بدان معنی است که ما معمولاً در سوپر مارکت جلوی یخچال خواهیم ایستاد و محصول را انتخاب و سپس به صندوق برای پرداخت مراجعه خواهیم کرد. در واقع یا محصولی را می‌بینیم و انتخابش می‌کنیم یا اگر موجود نبود محصول دیگری را انتخاب خواهیم کرد یا کلاً هیچ انتخابی نخواهیم داشت.
تنها چالشی که من آن را جدی می‌بینم ، گسترش بازار این محصول در بازارهای بین المللی است. در واقع یک شرکت بین‌المللی قبلاً نام MOOرا برای خود برای محصول مشابه انتخاب کرده است. بدین ترتیب متاسفانه در بازارهای بین‌المللی جایی برای این برند نمی‌توان متصور بود.

مووو موفق نخواهد شد !!

من تصور می‌کنم که موفقیت یک برند تنها به انتخاب یک نام نیست البته اگر توافق داشته باشیم که نام مساوی با برند نیست.
در واقع برند تصویری از یک محصول یا خدمات است که در ذهن مشتری بر اساس تجربیات مختلفی که از مصرف آن بدست آورده ، شکل گرفته است.
این تجربیات شامل کیفیت محصول ، کیفیت شیوه فروش محصول ، کیفیت بسته بندی ، کیفیت تبلیغات و قول‌هایی که به مشتری داده می‌شود ، کیفیت خدمات پس از فروش و ده‌ها بلکه صدها فاکتور دیگر است.
در یک جمله می‌توانم به برندهایی اشاره کنم که نام درستی در ابتدا انتخاب نکرده‌اند ولی در ادامه با تکیه بر محصول و تجربه مشتری ، موفقیت چشم‌گیری را نصیب خود کردند و می‌توانم به مجموعه‌های تجاری‌ای اشاره کنم که بهترین نام را برای محصول یا خدمات خود انتخاب کرده اند ولی در سودای تبدیل شدن به برند هنوز که هنوز است مانده‌اند.

حرف آخر
موفقیت شیرین عسل در ارائه محصولات لبنی با برند (مووو) را نمی‌توانیم الان پیش‌بینی کنیم. در واقع کیفیت محصول و تجربه مشتری از محصولات و خدمات (مووو) در آینده و تبلیغاتی که می‌تواند بسیار خلاقانه باشد تا مشتری را در چرخه Attract – Engage – Delight وارد کند است که فاکتور موفقیت آن خواهد بود.

امیدوارم البته در این شرایط سخت اقتصادی ، به جای پیش‌بینی یا آرزوی شکست برای کسب و کارهای ایرانی که قبلاً خودشان را به ما درست معرفی کرده‌اند و از محصولات آنها استفاده و لذت برده‌ایم ، از آنها حمایت کنیم.
خوشحال می‌شوم نظرات شما دوستان عزیز را در این خصوص بدانم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *