تاب آوری جنگیدن است

برای گفتن این حکایت ابتدا چند جمله اطلاعاتی را برای شما می نویسم.

دیجیکالا که نام آن برای شما آشناست چندیست که در قالب market place به کسب و کار ها اجازه می دهد تا محصول خود را در سایت دیجیکالا معرفی نمایند و بفروشند. در این میان هم همیشه هموطنانی پیدا می شوند تا از امکانات خوب، بدترین نوع استفاه را داشته باشند که در بدنه متن زیر می توانید یک نمونه از آن را مطالعه کنید.

چند هفته پیش دیدم که عادل طالبی محصولی به نام “دژ” را معرفی کرد که در دیجیکالا قیمت آن ۸۰۰ هزار تومان اعلام شده بود و با ۹۲% تخفیف به فروش می رسید. این در حالی بود که قیمت واقعی محصول ۷۳ هزار تومان بود.

این شرایط یک حالت بحرانی برای استارت‌آپ کتابمکو بوجود آورده بود که باعث می‌شد مشتریان بالقوه این محصول به سمت تخفیف بالای دیجیکالا روانه شوند و سهم کتابمکو از پتانسیل فروش محصول کم شود. در واقع هر کسی که می توانست مشتری این محصول باشد با یک حرکت فریب کارانه در دیجیکالا محصول را خریداری می کرد و از تعداد مشتریان کلی این محصول کم می شد و کتابمکو باید با سختی بیشتر و صرف هزینه های تبلیغاتی بالاتر این محصول را بفروش می رساند.

نکته اینجاست که عادل طالبی و استارت‌آپ کتابمکو در این شرایطِ بحرانی باید تاب می‌آوردند تا بحران تمام شود ولی در گذرانِ این شرایط، انفعالی عمل نکردند و برای سریعتر به نتیجه رسیدن، جنگیدن را انتخاب کرد.

عادل طالبی در کانالش (کار و کسب) از شرایط بدی که دیجیکالا اشتباهاً و غیر عمدی باعث سوءاستفاده تعدادی سودجو شده بود نوشت و نوشته خود را در شبکه های اجتماعی آنقدر بازنشر داد تا دیجیکالا متوجه این مشکل شود و آن را برطرف کند. دیجیکالا نیز با گذاشتن جریمه ای سنگین برای خاطیان مشکل را به صورت ریشه ای حل کرد.

به همین سادگی دوران تاب‌آوری برای این بحران به سر رسید.

 از جنگیدن نترسید و از دیر به نتیجه رسیدن نیز دلسرد نشوید. 

زمانی که بحرانی برای شما رخ می دهد، نباید منفعلانه منتظر فرج باشید. فرج خود شمائید و باید برای حصول آن همه توان خود را بکار بگیرید.

سامان فائق
۱۵ مهر ۱۳۹۷

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *