تیمچه از نگاه من

تیمچه

تیمچه چیست؟

کلمه تیمچه به معنای بازار و محل تجمع تعدادی حجره با هدف فروش محصولات است.

اما سایت تیمچه، فروشگاهی اینترنتی با مدل تجاری بازارگاه یا «MarketPlace» است که فعالیت خود را با تعداد قابل توجهی فروشنده و صاحب محصول آغاز کرده.

در نگاه اول تطابق نام انتخاب شده با نوع فعالیت بسیار حرفه‌ای به نظر می‌رسد. مخصوصاً در روزگاری که انتخاب نام‌های نامانوس با پسوند‌های “اینو”، “اونو” و امثالهم رواج فراوان دارد یا انتخاب‌ نام با پسوند یا پیشوند “دیجی” یا “کالا” که مدلی کپی‌کاری و عاری از اعتماد به نفس است فراوان به چشم می‌خورد، مواجه شدن با یک نام خوب که اتفاقاً کاملاً هم ایرانی است، احساس خوبی ایجاد می‌کند.

تیمچه؟! آن هم با وجود دیجی‌کالا؟

در گزارشی از دیجی‌کالا خواندم که دیجی‌کالا تنها ۲% از سهم بازار خرده‌فروشی را در ید دارد. این موضوع فارغ از اینکه دیجی‌کالا چه سهمی از کل فروش آنلاین را داراست، به ما نشان می‌دهد که بازار خرده‌فروشی آنلاین مدام در حال توسعه سایز خود است و این بازار روزانه در حال جذب کاربران جدید است. کاربرانی که تا دیروز خرید آنلاین نداشتند و امروز به هر دلیلی به به این شیوه خرید علاقه‌مند شده‌اند.

با توجه به موارد فوق، به راحتی می‌توان دریافت که وجود حتی بیش از ۲ سایت بزرگ در صنعت خرده‌فروشی آنلاین کاملاً منطقی است و هیچ کدام جای آن دگری را تنگ نخواهد کرد. از طرفی با نگاه به بازار کشورهای همسایه مثل ترکیه، در می‌یابید که چندین سایت که هر کدام از سابقه خوبی برخوردارند با هم در حال رقابت هستند و جالب اینکه  همگی با هم و در کنار هم در حال رشد می‌باشند.

در یک جمله می‌توان گفت، وجود یک سایت بزرگ به نام دیجی‌کالا تا قبل از آغاز فعالیت تیمچه، ربطی به قدرت دیجی‌کالا نداشت بلکه به بی‌رمقی و ناتوانی رقبای ضعیف قبلی مرتبط بود.

حال شاهد یک رقابت بسیار بسیار جذاب خواهیم بود که از دو سو نتایج درخشانی خواهد داشت:

 1. وجود یک رقیب جدید باعث دمیده شدن خون در رگ‌های هر دو رقیب خواهد بود و آنها را به سازمانی پویا تبدیل خواهد کرد.
 2. رقابت دو رقیب برای تصاحب سهم بازار و افزایش فروش نیازمند خلق مزیت‌های رقابتی خواهد بود که این مهم تنها به نفع مشتریان رقم خواهد خورد.

تیمچه و استراتژی ورود به بازار

“ارسالمون رایگانه، حتی این…” (نمایش یک خودکار، لامپ و …)

اشاره به یک مزیت رقابتی که از نوار بالای سایت در زمان رونمایی شروع شد و در ادامه از طریق اجرای کمپین محیطی داغ شد و بحث‌ها پیرامونش شکل گرفت در واقع یکی از استراتژی‌های جذب کاربر یا همان User Acquisition Strategy بود.

به نظر من تیمچه برای ورود به بازار، علاوه بر اینکه روی کاربران جدید تمرکز کرده، سعی کرده شک بزرگی در دل کاربران دیجی‌کالا خلق کند. مزیتی که مستقیماً بهره مالی برای مخاطب دارد و در این روزگار که وضعیت اقتصادی، کاربران را به ذخیره نقدینگی مجبور کرده، کاهش هزینه خرید آنلاین می‌تواند علاوه بر اینکه کاربران سایت‌های دیگر را جذب کند، می‌تواند یکی از موانع ذهنی خرید توسط کاربران جدید را برطرف کند. 

پس این تمرکز بر ارسال رایگان به نوعی تسهیل خرید برای بار اولی‌ها را هم فراهم کرده است.

بزرگترین و خطرناک‌ترین نکته که می‌تواند پاشنه آشیل تیمچه باشد این است که ارسال رایگان تبدیل به وظیفه تیمچه در برابر کاربران شود و تیمچه نتواند در آینده به وضعیت عادی که همان ارسال با دریافت هزینه است برگردد.

اگر نتواند، مجبور خواهد شد تا هزینه ارسال را روی کالا بکشد و این یعنی بر خلاف هدف اولیه یعنی ارزان سازی خرید قدم برداشتن که باعث ریزش کاربران خواهد شد. در واقع هزینه جانبی به ظاهر حذف خواهد شد ولی قیمت افزایش پیدا خواهد کرد که همین موضوع باعث از دست دادن مزیت رقابتی خواهد شد.

باید منتظر بود و دید که تیمچه چطور از پس از این بحران پیش‌بینی شده برخواهد آمد.

کمپین تبلیغات تیمچه

شخصاً به این نتیجه رسیدم که هر تبلیغی فارغ از  استانداردهای آکادمیک، می‌تواند موثر یا غیر موثر باشد.

چه بسیار طرح‌های استاندارد که نتوانسته نظر مخاطب را جلب کند و چه بسیار طرح‌های غیر استانداردی که اثری اعجاب انگیز در راستای هدف تبلیغ ایجاد کرده.

من در یک جمله تبلیغ تیمچه را دوست داشتم و دلایلم را به شرح ذیل می‌نویسم:

 • این روزها تبلیغات وربال آن اندازه زیاد شده که اگر نام تجاری تبلیغ دهنده را حذف کنید دچار سردرگمی می‌شوید که این تبلیغ مربوط به کدام شرکت است. در این تبلیغ استفاده از تصویر در کنار کپی(جمله تبلیغاتی) تمایز ایجاد کرده.
 • معتقدم فارغ از استانداردهای طراحان گرافیک که بلد نیستم، بخش زرد رنگ هیچ جای ابهامی برای مخاطب به جا نمی‌گذارد. نام تیمچه به همراه چیستی آن (فروشگاه اینترنتی) و آدرس وب‌سایت کاملاً خوانا درج شده است.
 • ترکیب رنگ آبی و زرد را با همین کد رنگی بسیار دوست دارم. این موضوع شخصی است.
 • در مورد جمبه تبلیغاتی کمی دچار تردید هستم. بهترین تعداد کلمات درج شده روی بیلبورد در روایت‌های متفاوت از ۴ الی حداکثر ۶ کلمه است. اگر نوشته‌های ضروری داخل کادر زرد رنگ را نخواهیم حذف کنیم، جمله تبلیغاتی وسط تابلو کمی بلند به نظر می‌رسد. شاید من اینطور می‌نوشتم: “ارسال رایگانه، حتی این…
 • استفاده از چندین محصول در تابلوهای مختلف، پویایی خوبی به کل کمپین داده. من تصویر لامپ و خودکار را دیدم و دستمال کاغذی را شنیدم. این تنوع در اجرا جذاب است.
 • استفاده از لامپ و ترکیب آن با جمله تبلیغاتی، اگر هم هوشمندانه انتخاب نشده نتیجه خوبی داشت. در واقع ما همیشه کج‌فهم‌هایی داریم که از هر چیز به بدترین حالت خود تعبیر می‌کنند. در این نمونه این اتفاق افتاد ولی زبان تیم مارکتینگ به شدت دراز خواهد بود برای توضیح چون چندین محصول در کل کمپین اجرا شده و هدف لمپن‌بازی نبوده ولی در هر حال باعث بحث و طنز شده.
 • خیلی مستقیم به مزیت رقابتی (ارسال رایگان) اشاره کرده.

برای تیمچه از صمیم قلب آرزوی موفقیت دارم و امیدوارم حضور و فعالیت این سایت باعث افزایش کیفیت بیش از پیش دیجی‌کالا شود.

سامان فائق

۸ دیدگاه

  1. علیجاه شهربانویی فرزانه. من حرف شما را به عنوان یک متخصص بدون چون و چرا میپذیرم. البته که توی متن نوشتم که علی از لحاظ گرافیکی ندارم. ممنون که قابل دونستی و نظرت رو گذاشتی تا استفاده کنیم

 1. سپاس از سامان عزیز
  کانالت فوق عالیه. در تلگرام معظم سربرگی بنام خواندنی‌ها ساختم و حدود ۱۰ کانال خوب رو گردآوری کردم. کانال شما یکی از اوناست.

 2. سلام سیامک جان
  ممنون از این مطلب جالبت
  یک جایی هم به تازگی این ادعا رو مطرح کردند که رسیدند به روزی ۱ میلیارد فروش
  شما این رو واقع بینانه می بینید؟
  ممنون ازت

  1. قطعاً هیچ پاسخ شفاف و دقیقی ندارم ولی با توجه به مشتریان قبلی که در لندو داشتند و دیتا بیس خوبی که در اختیار دارند بعید نیست ضمن اینکه ۱ میلیارد دیگه عدد بزرگی محسوب نمیشه

 3. تجربه اول بنده از این سایت که افتضاح بود، بعد از ۱۰ روز موعد تحویل کالا ارسال نشد و هیچ اطلاعی هم داده نشد، بعد از پیگیری اعلام کردن که مجدد هماهنگی میشه برای ارسال که من رو کلا از خرید منصرف شدم.
  این سایت فقط میخواد با اختلاف قیمت کم با سایتهایی مثل دیجیکلا مشتری جذب کنه و مشخص که توانایی لجستیک و ارسال کالا را ابدا ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *