در سیاست هیچ چیز اتفاقی نیست

سیاست های داخلی و بین المللی یک کشور شاید موثرترین المان در ثبات یا بی ثباتی اقتصاد آن کشور باشد.

در ماه های گذشته شیوه تعامل دولتمردان ایران با دیگر کشور ها، باعث شد تا نوسانات ارزی بیش از پیش گریبان گیر اقتصاد ایرانمان شود و این نابسامانی در نرخ و بهای ارزهای خارجی تاثیراتی که همگی با هم تجربه کردیم را رقم زد.

از طرفی تحریم ها و قوانین داخلی در خصوص واردات و صادرات انواع کالا ها شرکت های فعال را دچار بحران های فراوانی کرد.

اگر به حرف روزوِلت دقت کنیم، تمامی این موارد یک نقشه است یا از جانب دولتمردان کشورمان یا از طرف کشورهایی که روبروی ما ایستاده اند.

فریاد، اعتراض، نق زدن و امثالهم نه تنها هیچ کمکی به ما نمی کند بلکه باعث می شود جَوِ ناخوشایندی ایجاد شود و عملکرد افراد و شرکت ها نه تنها بر اساس تصمیمات و استراتژی های درست پیش نرود بلکه سردرگمی در عملکرد و انجام حرکات بدون برنامه ما را بیش از پیش دچار مشکل خواهد کرد.

اول دقت کنید که این نوسانات و نابسامانی ها یک نقشه است و نقشه حتماً یک زمان آغاز و یک زمان پایان دارد. پس متوجه باشیم که این شرایط گذراست.

دوم برای گذر از این مقطع زمانی باید دارای نقشه درست و استراتژی صحیح باشیم. (در نوشته های بعدی تکنیک های تاب آوری در این شرایط را خواهم نوشت)

سوم نقشه ای که ما را در این شرایط قرار داده تقویت نکنیم. باید بدانیم با شایعه پراکنی، نقل قول از افزایش قیمت ها، اطلاع رسانی های غیر اصولی از جهش ناگهانی قیمت ارز، به سخره گرفتن شرایط و تولید جُک، تفسیر های غیر کارشناسی از اوضاع موجود، پیش بینی های غیر اصولی و غیر علمی و امثالهم… تنها به شرایط کمک کردیم تا بیشتر بر علیه ما باشد. ما محیط پیرامونمان را با این اشتراک گذاری ها مسموم میکنیم و تنها نتیجه اش بدتر شدن اوضاعی که در آن زندگی می کنیم است.

موضوع تاب آوری در این شرایط و نکته سوم که نوشتم ربطی به خوش بینی یا سر زیر برف کردن ندارد. بهتر است بدانیم که باید این شرایط را بپذیریم و برای تقویت آن قدمی بر نداریم.

پذیرش اوضاع، اولین قدم در راستای تاب آوری است.

سامان فائق
۱۰ مهر ۱۳۹۷

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *