گاهی نگرانیم

گاهی نگرانیم و استرس داریم و گاهی شک و تردید تمام وجودمان را فرا می گیرد. کافیست بدانیم که تردید و استرس و نگرانی، پروسه هایی هستند که در فکر ایجاد می شوند و در نتیجه در احساسات ما تاثیر می گذارند.

این شرایط معمولاً در تمام زندگی برای ما ایجاد می شود و در واقع قرار گرفتن در این شرایط یک امر کاملاً بدیهی است.

برای غلبه به این احساسات که بر ما مستولی شده کافیست استرس یا تردید را انکار نکنید. در واقع نه انکارش کنید نه به آن خوراک بدهید تا بزرگتر شود.

وقتی یک موضوع را انکار می کنیم باعث می شود تا نتوانیم دقیق به آن نگاه کنیم. متوجه نخواهیم شد تا از کجا قوت می گیرد و اجزای آن چیست و در نتیجه نمی توانیم برای چیزی که نمی بینیم و درست درکش نمی کنیم راه حلی پیدا کنیم.

در این شرایط عدم انکار سعی کنید نگاه دقیقی به شرایط ایجاد شده داشته باشید. ببینید دقیقاً چه چیزی شما را دچار تردید کرده و تهدیدهای آن دقیقاً چه پیامدهایی می تواند داشته باشد. ببینید راه های بر طرف کردن پیامدهای بد یا جایگزین کردن آن با اتفاقات مطلوب چیست و چگونه می توان به آن رسید.

پس از اینکه دقیق نگاه کردید و موارد فوق را شناسایی کردید بدین ترتیب عمل کنید :

  • بدترین اتفاقاتی که در نظر شما ممکن است رخ دهد را لیست کنید و مسیر هایی که ممکن است شما را به آن برساند دقیقاً شناسایی کنید و ببینید چه اقداماتی میتواند شما را به مسیر دلخواه هدایت کند.
  • اقداماتی که کرده اید تا در این شرایط باشید را ببینید و شناسایی کنید و ببینید که چطور می توان مسیر های جدید و اقدامات دیگری را انجام داد تا مسیر جدید در بهترین حالت خود شکل گیرد.
  • در نهایت یک برنامه دقیق برای اقدامات جدید داشته باشید و سعی کنید عمدۀ تمرکز خود را بر آن معطوف کنید. مطمئن باشید که شک و تردید با امیدواری و تلاش در تضاد نیستند و می توانند در کنار هم حضور داشته باشند و من به شما اطمیان می دهم در این صورت شک و تردید به آرامی و بدون تلاش مضاعف، خود به خود از بین خواهند رفت.

دقت کنید که در اکثر موارد، تصور ما از اتفاقات بدی که رخ خواهد داد بسیار بزرگتر از خود مشکل و اصل موضوع است. در واقع گاهی ما فکر می کنیم که بدترین اتفاقات رخ خواهد داد ولی در واقعیت موضوع بسیار نرم تر و بهتر از تصور ما خاتمه پیدا می نمایند.

فقط توجه دوباره داشته باشید که موضوع عدم انکارِ حس تردید یا ترس از وقوع اتفاقی بدی، با نادیده گرفتن و اهمیت ندادن به آن، دو موضوع کاملاً متفاوت است. بگذارید این ترس یا تردید برای شما یک نیروی محرکه باشد تا برای برطرف کردن آن قدم بردارید.

سامان فائق

۲۱ مهر ۱۳۹۷

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *