تاب آوری فعل نیست

تاب آوری کار و فعل نیست. تاب آوری یک پروسه فکری و نوعی نگرش است که بر رویکرد و در پی آن عملکرد ما موثر خواهد بود.

در زمان بروز مشکلات و بحران ها اولین قدم، پذیرش است. تا زمانی که در انکار باشیم واقعاً نمی توانیم ببینیم که مشکلات و بحران ها از کجا آغاز شده و چرا ادامه دارد.

دقت کنید تا در زمان پذیرش دچار نگاه های زیر نشوید:

– با عصبانیت نپذیرید.

عصبانیت باعث می شود که مشکلاتی که از سمت شما هست را نبینید یا مشکلاتی که از بیرون به شما تحمیل شده را بیشتر ببینید و در این نوع نگاه هیچ توازنی وجود نخواهد داشت. دقت کنید می خواهید بپذیرید که مشکلی هست، همین.

– با نگاه مظلومانه نپذیرید.

اگر احساس کنید که شما مورد ظلم قرار گرفته اید، قدرت کنترل موضوع را بعد از پذیرش از خود سلب کرده اید. ضمناً مظلومانه نگاه کردن به شما این اجازه را می دهد تا مشکلاتی که از سمت خودتان ایجاد شده را به وضوح نبینید.

– جانب دارانه نپذیرید.

 سعی کنید موضوع را همان طور که هست بپذیرید. 

موضوع را در عدالت کامل بپذیرید و از عواطف دوری کنید. جمله ” از قصد نبوده” ممکن است درست باشد ولی برای اینکه (موضوع را درست ببینید و بپذیرید تا دلایل آن را به درستی شناسایی کنید) کار نمی کند.

مهمترین نکته این است که ما نوعی نگرش مسئولانه داشته باشیم. ما باید بتوانیم مسئولیت حالت بحرانی که در آن گیر کرده ایم را به عهده بگیریم و خودمان را رهبر و مسئول تغییر آن بدانیم. تا زمانی که مسئولیت نپذیرید نمی توانید بپذیرید و برای حل مسئله قدمی بردارید.

با تجربیاتی که داشتم با قاطعیت می گویم، درصد بالایی از افرادی که تاب آور نیستند و در بحران خُرد می شوند و توان بلند شدن دوباره ندارند در همین قدم مشکل داشته اند.

در مطالب بعدی به شیوه درست دقیق نگاه کردن بعد از پذیرش خواهم پرداخت.

سامان فائق
۱۴ مهر ۱۳۹۷

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *